Przy zamówieniu powyżej 500 zł kurier GRATIS!
+48.665552935porcelanownia@porcelanownia.pl
Jak kupić sztućce 0

Jak kupić sztućce

Przy zakupie sztućców najlepiej szukać zestawów. W zależności od wielkości rodziny lub liczby osób, z którymi zwykle jadasz posiłki. Podstawowy zestaw sztućców to komplet 24 częściowy . W takiej 'bazie' znajdziesz: nóż, widelec, łyżkę i łyżeczkę dla sześciu osób. Niektóre komplety sztućców premium elitarnych producentów  czasem są w zestawach 56-częściowych, które składają się na ośmiopozycyjne ustawienie siedmiu elementów - widelec, nóż, łyżka, widelczyk deserowy, nóż, łyżeczka do herbaty i łyżeczka do kawy.

Przy zakupie dużych zestawów sztućców - 68, 72 czy nawet ponad 100 elementowych dla 12 osób ilość elementów może wydawać się nadmierna, często okazuje się to jednak najbardziej opłacalną metodą zakupu. Kupowanie sztućców na sztuki będzie zawsze znacznie droższe. Dobrej jakości sztućce oferowane przez firmy takie jak Amefa czy Gerlach i odpowiednio użytkowane mogą być w Twojej kuchni nawet kilkadziesiąt lat.

Zawsze warto zwrócić uwagę na wykończenie. Dobre sztućce charakteryzują się starannym wypolerowaniem trudno dostępnych powierzchni. np. przestrzeni pomiędzy zębami widelca. Zwróć uwagę na jakość ząbków na nożach, ostrość widelców czy wykończenie zdobień. Stal 18/10 jest już dzisiaj standardem poniżej którego raczej nie warto schodzić jeżeli chce mieć się komfort użytkowania swojego zestawu sztućców. Estetyka opakowania również nie jest bez znaczenia, szczególnie gdy nasz komplet sztućców ma być prezentem.

Czego szukać

Sztućce powinny być przyjemne w utrzymaniu i wygodne podczas jedzenia. Powinny mieć dobrą równowagę w dłoni, wygodną wagę i nie powinny być zbyt duże, zwłaszcza jeśli dzieci będą korzystać z tego samego zestawu co dorośli.

 

Mamy do wyboru dwa zasadnicze podziały : retro albo modern oraz połysk albo satyna

Sztućce stylizowane na wzory z XVIII i XIX wieku np. Amefa Duke czy Rembrandt odznaczają się eleganckimi kształtami i wzorami. Są często większe i cięższe, mają okazałe rękojeści i masywny charakter.Nowoczesne wzory, takie jak np. Amefa Madera czy Metropole,  ograniczają sztućce do czystej formy i prezentują funkcjonalny minimalizm. Sztućce polerowane są praktyczniejsze, nie rysują się tak łatwo, są idealne do codziennego użytku. Sztućce satynowane często wyglądają bardziej elegancko jednak trzeba obchodzić się z nimi delikatniej, uważając przede wszystkim na zarysowania powierzchni.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Idealnie by było gdybyśmy wszystkie sztućce spłukali jak najszybciej po użyciu, aby zapobiec wyblaknięciu nożyków lub zębów. Powinny być one także  suszone w miarę szybko, aby uniknąć plam z wody i ewentualnej korozji spowodowanej twardą wodą lub resztką detergentu.

Zmywarki są dopuszczalne w przypadku sztućców ze stali nierdzewnej, a producenci preferują płynne detergenty do zmywania. Zaleca się ręczne suszenie ręcznikiem, choć zmywarki radzą z tym sobie coraz lepiej. Jeśli Twoje sztućce z czasem zaczną pokrywać się białawym nalotem, spróbuj je wyczyścić pastą wodorowęglanu sody i octu, a następnie wypłukać czystą wodą i dokładnie wysuszyć. Po takim zabiegu powinny wyglądać jak nowe.

Unikaj mycia posrebrzanych i srebrnych sztućców w zmywarce - srebro szybko traci połysk i zużywa się. Srebro może nawet stać się czarne, jeśli siarczek srebra wytrącony przez niektóre potrawy nie zostanie całkowicie usunięty. Skomplikowane konstrukcje uchwytów są szczególnie trudne do utrzymania w czystości, ale nie wolno używać środków do czyszczenia srebra, które są ostre i mogą ostatecznie usunąć srebrne poszycie. Z domowych sposobów zawsze możesz spróbować czyszczenia pastą do zębów lub nocnej kąpieli w coli :) aby Twój srebrny zestaw sztućców znów wyglądał jak nowy.

Jeśli masz drogie sztućce, warto przechowywać je w wyłożonej filcowym materiałem szufladzie. A jeśli przechowywane są przez dłuższy czas, owinąć każdą sztukę bibułką bezkwasową i zapieczętować w woreczku polietylenowym, co zapobiega ich utlenianiu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl